Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Otwarci na siebie

Dodano: Środa, 30 maja 2018 (13:18)

miniatura

Trzy pokolenia osób aktywnych, pełnych pasji i chcących uczyć się od siebie nawzajem wzięły udział w niecodziennych zajęciach pod hasłem „Wydobyć bogactwo różnorodności”.

Międzypokoleniowe warsztaty pomorskich seniorów, studentów oraz uczniów odbyły się w poniedziałek 28 maja w ramach cyklu dedykowanego seniorom „Aktywni z pasją”. Spotkanie zorganizowali wspólnie Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku i Politechnika Gdańska.

Warsztaty miały na celu określenie, na ile możliwa jest współpraca międzypokoleniowa, jakie są bariery w komunikacji osób w różnym wieku i o różnych doświadczeniach życiowych oraz jak się ze sobą porozumiewać, aby budować dobre, satysfakcjonujące relacje.

Wspólna aktywność fizyczna i wolontariat – to nas łączy

Prowadzący warsztaty – doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej działającego w ramach WUP w Gdańsku oraz dr Anita Richert-Kaźmierska z Politechniki Gdańskiej – zaproponowali uczestnikom zajęcia, dzięki którym mogli oni zmierzyć się ze stereotypami dotyczącymi zarówno osób młodych, jak i starszych. W międzypokoleniowych grupach warsztatowych zastanawiano się między innymi nad tym, jaki jest współczesny polski senior, jacy są dzisiejsi nastolatkowie i co może być sposobem na łączenie poleń. Poruszono też kwestię dyskryminacji ze względu na wiek – zastanawiano się czym jest i jak może się przejawiać. Uczestnicy zajęć próbowali też określić trudności w komunikacji pomiędzy osobami w różnym wieku i zastanawiali się, jaki powinien być idealny współpracownik.

Okazało się, że studenci, uczniowie i seniorzy mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy ich troska o rodzinę, aktywność fizyczna, gotowość na wyzwania czy chęć zrobienia czegoś dla innych. Chcą się od siebie uczyć i są otwarci na siebie, a dzielące ich różnice mogą wzbogacić ich wzajemne relacje.

Warsztaty nie tylko w Gdańsku

Trwający od lutego cykl warsztatów „Aktywni z Pasją”, ma na celu wspieranie aktywizacji społecznej i zawodowej pomorskich seniorów. W ramach akcji organizowane są bezpłatne zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego, rozwoju osobistego i promowania zdrowego stylu życia. Warsztaty realizowane są przez doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku, przy współudziale zaproszonych ekspertów. W czerwcu do akcji przyłączą się powiatowe urzędy pracy z województwa pomorskiego, a warsztaty będą odbywać się w Gdańsku, Słupsku, Bytowie, Chojnicach, Kartuzach, Kościerzynie i Wejherowie. Zajęcia będą dotyczyły między innymi rozwoju osobistego, wyznaczania celów, kreatywności i zdrowego stylu życia. Więcej informacji http://wup.gdansk.pl/artykul/aktywni-z-pasja.html

 

Galerie