Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Pomorskie wspiera pracodawców w Malborku

Dodano: Czwartek, 8 marca 2018 (15:16)

miniatura

Kto pokrywa koszty zakwaterowania zagranicznego pracownika? W jakim języku trzeba zawrzeć z nim umowę? Z obowiązkami wynikającymi z nowych przepisów zatrudniania cudzoziemców zapoznali się  pracodawcy z powiatu malborskiego.

6 marca w Malborku odbyło się kolejne spotkanie informacyjne dla pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców z cyklu Pomorskie wspiera pracodawców. Organizują je wspólnie  Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz powiatowe urzędy pracy z województwa pomorskiego.

Jedną  z kluczowych potrzeb obcokrajowców coraz liczniej przyjeżdżających do pracy na Pomorze jest otrzymanie zgody na legalny pobyt i pozyskanie sprawdzonej oferty pracy. Takie wnioski wynikają z badania dotyczącego sytuacji obywateli Ukrainy na pomorskim rynku pracy, zrealizowanego w ubiegłym roku przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Obowiązkiem pracodawców jest m.in.  zapewnić zagranicznym pracownikom bezpieczne i godne warunki pracy. Wątpliwości w kwestii legalności zatrudnienia  i pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju wyjaśniał przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy uczestniczący w spotkaniu w Malborku dowiedzieli się m.in. że jednym z ich obowiązków jest zawarcie umowy w języku zrozumiałym dla cudzoziemca. Podpisując umowę warto więc dodatkowo pozyskać od niego pisemną deklarację, że rozumie język, w jakim spisana została umowa o pracę. Nie można też potrącać czynszu za wynajem kwatery z wynagrodzenia cudzoziemca.

Przedstawiciel WUP w Gdańsku zaprezentował pracodawcom z powiatu malborskiego możliwości skorzystania z usług międzynarodowego pośrednictwa pracy  EURES w celu zrekrutowania pracownika. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się też z nowym produktem  finansowym Pomorskiego Funduszu Rozwoju na wsparcie przedsiębiorców w procesie pozyskiwania, poszukiwania i podnoszenia kwalifikacji pracowników. O rejestracji oświadczeń i zezwoleniach na pracę sezonowa mówiła przedstawicielka PUP w Malborku.

Tegoroczny cykl składający się z siedmiu spotkań, rozpoczął się  28 lutego w Starogardzie Gdańskim. Kolejne spotkanie już 9 marca w Nowym Dworze Gdańskim.

Harmonogram wszystkich spotkań z pracodawcami

Ulotka nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Galerie