Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Marzec na obcasach popularny w całym regionie

Dodano: Poniedziałek, 8 kwietnia 2019 (15:36)

miniatura

Ponad 1400 pań wzięło udział w szóstej edycji „Marca na obcasach” – cyklu inspirujących wykładów i warsztatów dla mieszkanek Pomorza. To o 130 uczestniczek więcej niż w poprzednim roku. Było ciekawie, ekspercko i inspirująco.

Warsztaty odbywały się przez cały miesiąc w Gdańsku i 17 lokalizacjach w całym województwie. W 110 warsztatach uczestniczyły nie tylko panie, które poszukują pracy, ale też młode mamy, wychowujące dzieci, które nie chcą jeszcze podejmować zatrudnienia, ale zależy im na zatrudnieniu i podnoszeniu własnych kompetencji, seniorki, które są już na emeryturze, ale swój czas wolny chcą wykorzystywać w sposób aktywny czy panie prowadzące lub chcące założyć własną firmę.

Drabina sukcesu ma różne szczeble

W marcu wspólnie uczyły się jak planować swoją karierę zawodową, jak odpowiednio dobrać strój i makijaż do swojego typu urody, zarówno na rozmowę kwalifikacyjną, jak i na co dzień, jak dbać o swoją kondycję i zdrowie, gdzie szukać motywacji, dlaczego nie warto bać się zmian. Popularne były warsztaty dla pań zainteresowanych założeniem i prowadzeniem własnej firmy, gdzie mogły poznać tajniki dobrego biznesplanu czy dowiedzieć się gdzie szukać dofinansowania by rozwinąć przedsiębiorcze skrzydła. Przepis na sukces w rekrutacji i biznesowych negocjacjach, kreowanie swojego wizerunku w social mediach, a także realia współczesnego rynku pracy i oczekiwania pracodawców w stosunku do potencjalnych pracowników, to również spotkania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony pań. Wzmacnianiu wewnętrznej siły i poczucia wartości służyły warsztaty dotyczące budowania pewności siebie oraz wizażu, autoprezentacji, ale także z podstawowych technik samoobrony.

- Uczestniczyłam w bardzo ciekawym warsztacie „Alchemia kobiecego biznesu”. Spotkałam wyjątkowe, przedsiębiorcze kobiety, które dzieliły się z nami wiedzą, doświadczeniem, ale również porażkami, których musiały doświadczyć, żeby zbudować swoją karierę - podsumowała Anna Krawiec, uczestniczka warsztatów w centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku.

W Człuchowie w „Marcu na obcasach” udział wzięły uczennice technikum, liceum i szkoły branżowej. Tematem przewodnim spotkania z nimi była nauka przez całe życie. Młode Pomorzanki dowiedziały się m.in.:, jaką wiedzę trzeba zdobyć, sięgając do źródeł poza formalnym systemem edukacji, potrzebną do prowadzenia biznesu, a także, w jaki sposób uczyć się nie nadwyrężając swojego budżetu.

Popularność marcowej inicjatywy rośnie

Bilans ubiegłorocznej edycji to 78 warsztatów i 1265 uczestniczek. Tegoroczna statystyka to łącznie 110 spotkań i prelekcji dla 1400 kobiet. Organizatorem 18 z zajęć warsztatowych był Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, pozostałe odbywały się w powiatach i wiodącymi organizatorami były powiatowe urzędy pracy oraz powiatowi konsultanci ds. poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Było wielu ciekawych gości, ekspertów różnych dziedzin, inspirujących rozmów, wymiany doświadczeń, i okazji do zawarcia nowych znajomości.

Uczestniczki tegorocznej edycji „Marca na obcasach” miały szeroki wybór tematyki warsztatów i spotkań, które mogą pomóc im w rozwoju osobistym i zawodowym oraz w powrocie na rynek pracy, czy w założeniu własnej działalności gospodarczej. Podsumowując tegoroczne przedsięwzięcie poprosiliśmy uczestniczki o podzielenie się z nami informacją w jakich warsztatach i spotkaniach chciałyby uczestniczyć w przyszłości. W odpowiedziach najczęściej pojawiała się tematyka związana z wzmacnianiem poczucia własnej wartości i samoakceptacji, edukacją finansową oraz z asertywność i zarządzaniem emocji.