Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Pracodawcy spotkali się w Starogardzie Gdańskim

Dodano: Czwartek, 13 września 2018 (10:38)

miniatura

Co robić by lepiej sobie dzisiaj radzić z rekrutacją, zarządzaniem pracownikami czy zatrzymaniem ich w firmie? Rozmawialiśmy o tym podczas śniadania biznesowego z pracodawcami z powiatu starogardzkiego.

Spotkanie w ramach cyklu „Pomorskie wspiera pracodawców" zorganizowali wspólnie Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku i Powiatowy Urząd Pracy, 5 września w Starogardzie Gdańskim.

Dyskusję z pracodawcami poprowadził Marcin Nowicki z Centrum Myśli Strategicznych, szukając wspólnie z uczestnikami spotkania odpowiedzi na pytanie co robić by lepiej sobie dzisiaj radzić z rekrutacją i szkoleniem pracowników. Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać kadrą w przedsiębiorstwie, jak zatrzymać pracowników w firmie i oceniać ich pracę.

Trudności z rekrutacją pracowników, brak chętnych dobrze przygotowanych i wykształconych kandydatów do pracy, słaba jakość szkoleń i ich niedopasowanie do pracowników – to najczęściej sygnalizowane przez rozmówców problemy.

W podsumowaniu prowadzący zasugerował zmiany, jakie można spróbować wprowadzić w firmie, żeby osiągać lepsze efekty w zarządzaniu firmą i cieszyć się jej rozwojem, w czasach, gdy pozyskanie wykwalifikowanych i kompetentnych pracowników jest dużym wyzwaniem.

- Zamiast rekrutować – nawiąż relacje z potencjalnymi pracownikami. Zamiast szkolić – buduj uczącą się organizację. Zamiast zarządzać systemami zarządzania – buduj współodpowiedzialność i zrozumienie „reason of being" (powodu istnienia) firmy. Zamiast przywiązywania do firmy – utrzymuj dobre relacje, a zamiast ocen okresowych – wspieraj samoocenę i ciągły przepływ informacji – mówił Marcin Nowicki.

Pracodawcy mieli też okazję dowiedzieć się, gdzie mogą szukać wsparcia finansowego na zatrudnienie pracowników. Rafał Rybak z Pomorskiego Funduszu Rozwoju zaprezentował usługi i produkty, z których mogą korzystać pomorscy pracodawcy. Jedną z możliwości jest skorzystanie z Pożyczki na Zatrudnienie udzielanej przez Pomorski Fundusz Pożyczkowy oraz Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu śniadań biznesowych „Pomorskie wspiera pracodawców" odbędzie się 14 listopada w Malborku.
Organizatorami spotkań są Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku i powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego.

Galerie