Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Weekend z Funduszami Europejskimi

Dodano: Środa, 15 maja 2019 (14:20)

miniatura

Niemal 1000 osób odwiedziło stoisko Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku podczas niedzielnego rodzinnego Pikniku Europejskiego w Sopocie 12 maja. Był to pomorski finał trzydniowych ogólnopolskich obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Pomorzanie tłumnie odwiedzali stoiska, na których można był skorzystać z licznych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych, zbadać swoje zdrowie czy zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku na swoje stoisko, gdzie odbywał się event „POWER 2 WORK”, zaprosił beneficjentów, którzy otworzyli swoje firmy dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. Pani Małgorzata Pilarska, właścicielka pracowni „Gosia Utuli” z Kościerzyny prezentowała swoje ręcznie szyte wyroby: ubranka, kocyki, przytulanki. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach wypychania fantazyjnych maskotek. Swoje niepowtarzalne w smaku pierogi prezentował Paweł Meger, właściciel foodtrucka, natomiast Marta Wyczółkowska, założycielka firmy Balonowy Twister, wraz ze swoją ekipą umilała czas dzieciom, które mogły puszczać ogromne bańki mydlane, konstruować przestrzenne budowle, malować farbami na specjalnych ekranach, a potem posmakować popcornu i waty cukrowej. Była też możliwość, aby z beneficjentami porozmawiać, dowiedzieć się o możliwościach dotacji z Funduszy Europejskich i zapytać jak można wykorzystać przyznane dofinansowanie.

Na stoisku WUP-u nie brakowało również innych atrakcji. Odwiedzający mogli zakręcić kołem fortuny, zmierzyć swój refleks, zagrać w cymbergaja czy piłkarzyki. Zainteresowani udziałem w projektach unijnych mogli dowiedzieć się, gdzie obecnie prowadzona jest rekrutacja, a także pozyskać informacje jak bezpiecznie wyjechać za granicę. Między stoiskami przechadzał się magik, czarując widzów, a przez cały czas trwania pikniku nie malała kolejka do karykaturzysty, każdy chciał otrzymać swój portret w krzywym zwierciadle. Stoisko Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku odwiedziło około tysiąca osób.

Fundusze Europejskie blisko nas

Na co dzień nie zastanawiamy się które inwestycje powstały dzięki wsparciu Unii, które firmy, uczelnie czy instytucje rozwinęły się i unowocześniły, jakie projekty, szkolenia, kursy współfinansowane są ze środków unijnych. Dni Otwarte Funduszy Europejskich, ogólnopolska majowa akcja, ma na celu pokazanie skali oddziaływania unijnych środków w lokalnym środowisku. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w ramach DOFE , poza udziałem w Pikniku Europejskim, zorganizował również spotkania dedykowane studentom i uczniom.

10 maja w Wyższej Szkole Bankowej odbył się event „Power 2 Work” dedykowany młodym mieszkańcom województwa, potencjalnym uczestnikom projektów współfinansowanych z FE. Uczestnicy eventu – studenci i młodzież licealna, mogli wziąć udział w inspirujących warsztatach związanych z rozwojem osobistym i zawodowym, motywacją i planowaniem swojej kariery. Warsztaty prowadziły popularne blogerki: socjolog Jadwiga Korzeniewska (laboratorium-zmieniacza.pl) oraz psycholog Edyta Zając (www.edytazajac.pl), a także doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Można było się także dowiedzieć, jak wyjechać na wolontariat za granicę, wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy oraz przyjrzeć się nowoczesnym technikom kryminalistyki. Event organizowany był w partnerstwie z Wyższą Szkołą bankową w Gdańsku oraz Stowarzyszeniem „Morena”.

Warto być z nami

Tego samego dnia na Uniwersytecie Gdańskim Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zorganizował spotkanie studentów z pracodawcami pod hasłem „Pomorskie. Warto być z nami”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele takich firm jak: Arrow, Bayer, DNV GL, Fujifilm, PWC, Refinitive oraz State Street. Była to okazja do zaprezentowania ofert staży i pracy, przybliżenia specyfiki swojej firmy i nawiązania bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi kandydatami do pracy. Studenci z kolei mogli dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji, jakie wymagania mają poszczególni pracodawcy i na jakie wartości stawiają dane firmy.

O tym, dlaczego Pomorskie to dobre miejsce do życia i pracy, opowiadali podczas spotkania absolwenci pomorskich uczelni, którzy z sukcesem odnaleźli się na rynku pracy. Realizacja zainteresowań, możliwości rozwoju, dobra infrastruktura i komunikacja, a także czyste powietrze i bliskość natury – to czynniki, które według nich decydują o atrakcyjności Pomorza i dla których warto tu zostać po studiach, planując swoją karierę.

Wybór lokalizacji obu spotkań nie był przypadkowy. Zarówno Uniwersytet Gdański jak i Wyższa Szkoła Bankowa są beneficjentami Funduszy Europejskich. Dzięki unijnym dotacjom obie uczelnie zrealizowały wiele projektów: infrastrukturalnych, naukowych i edukacyjnych, Fundusze Europejskie znacząco przyczyniły się do ich rozwoju i zwiększenia atrakcyjności.

Galerie