Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Z pasją na co dzień - aktywni seniorzy

Dodano: Piątek, 9 lutego 2018 (13:19)

miniatura

Lepsza pamięć to wyższa jakość życia. Jak ją trenować i jak kształtować umiejętność nietypowego myślenia dowiedzieli się uczestnicy warsztatów dla seniorów.

7 lutego odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia warsztatowe dla seniorów organizowane przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku.

O korzyściach płynących z ćwiczenia pamięci i z bycia kreatywnym nie trzeba nikogo przekonywać. Kreatywność nie musi być tylko domeną młodości. Senior myślący w sposób kreatywny umie poradzić sobie w trudnych sytuacjach i nie obawia się nowych wyzwań. W pierwszych w tym roku warsztatach dla seniorów „Kreatywni – Aktywni na co dzień”.

Lubię reggae, mam w domu psa, często uśmiecham się do innych, nie lubię deszczu, lubię biegać, moim ulubionym kolorem jest pomarańczowy, mam zielone oczy – na początku spotkania między innymi takimi stwierdzeniami określili samych siebie uczestnicy warsztatów. Skąd tak nietypowy sposób przedstawiania się? Dzięki niemu seniorzy lepiej się poznali i od razu znaleźli wspólny język. Warsztaty od pierwszych chwil przebiegały więc w miłej, swobodnej atmosferze.

Hasłem przewodnim spotkania była kreatywność. Zajęcia miały przede wszystkim pomóc w kształtowaniu umiejętności twórczego rozwiązywania zadań i problemów oraz nauczyć nietypowego myślenia i tworzenia oryginalnych pomysłów. Nieszablonowe myślenie nie tylko pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach, ale też pozwala utrzymać umysł w dobrej kondycji. Uczestnicy warsztatów poznali skuteczne metody ułatwiające zapamiętywanie m.in. faktów, twarzy i nazwisk, mieli też możliwość poznać swój styl myślenia i podejścia do sytuacji trudnych, odkryć źródła własnej kreatywności oraz poznać techniki szybkiego pobudzania kreatywności.

Takie aktywności pozwalają osobom starszym dłużej cieszyć się zdrowiem. Dzięki nim seniorzy odkrywają, że mają przed sobą wiele możliwości i nie boją się podejmowania nowych wyzwań.

– Jestem na emeryturze od kilku lat. I dopiero teraz mam czas na realizację swoich pasji. Razem z koleżanką zaczęłyśmy na przykład naukę na trzecim już kierunku w szkole policealnej. Do tej pory skończyłyśmy kosmetologię i logistykę. Teraz czas na informatykę – mówiła jedna z uczestniczek warsztatów.

– Obecnie jest dużo możliwości, łatwiej być aktywnym. Nasze mamy nie miały takich szans. Trzeba z tego korzystać – podkreślała inna.

W warsztatach udział wzięło 10 osób. To jednak nie koniec, w marcu  zapraszamy na kolejne zajęcia. Ilość miejsc jest ograniczona!

Galerie