Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku | Rynek pracy

Za nami kolejne targi z POWERem!

Dodano: Piątek, 12 kwietnia 2019 (14:01)

miniatura

Z ponad trzech tysięcy ofert pracy z kilkunastu branż, mogli wybierać uczestnicy Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza, które odbyły się w Gdańsku już po raz ósmy. To największe takie targi na Pomorzu, które co roku przyciągają zainteresowanych znalezieniem czy zmianą pracy Pomorzan. Również w tym roku cieszyły się dużą frekwencją.

Targi to nie tylko doskonała możliwość spotkania osób poszukujących pracy i pracodawców, porozmawiania, odbycia wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i zostawienia swojego cv, ale również miejsce, gdzie dzieje się dużo ciekawych atrakcji towarzyszących. Podczas tegorocznej edycji było w czym wybierać na siedmiu specjalnych strefach.

Atrakcyjna ściana pracy

Nowością był job wall czyli ściana, na której wywieszone zostały wszystkie oferty pracy, które można było znaleźć u pracodawców na stoiskach. Wśród ponad 3 000 ofert znalazły się propozycje zarówno dla pracowników restauracji, inżynierów, kasjerów, sprzedawców, programistów, sprzedawców czy pracowników ochrony. Firmy usługowe rekrutowały także młodzież do pracy sezonowej podczas wakacji letnich. Na targach pojawiło się również wielu seniorów zainteresowanych znalezieniem pracy na cały bądź część etatu oraz osób, które pracują, ale są gotowe do zmiany stanowiska czy branży.

Osoby, które chciały skonsultować swoje cv, zrobić sobie zdjęcie do dokumentów aplikacyjnych, sprawdzić swoje kompetencje językowe bądź wziąć udział w symulacji rozmowy rekrutacyjnej, mogły to zrobić w specjalnej strefie rekrutacyjnej „Zaprojektuj swoją karierę”.

Na pytanie, w jakim kierunku się kształcić, by znaleźć zatrudnienie i jakich fachowców potrzebują aktualnie pomorscy pracodawcy odpowiadali specjaliści z WUP w Gdańsku, prezentując odwiedzającym internetowe narzędzie pn. „Barometr zawodów” będące swego rodzaju przewodnikiem po zawodach pomorskiego rynku pracy na rok 2019.

Dobre nawyki i wspólne budowanie maszyny

Dużym zainteresowaniem cieszył się event „POWER 2 WORK”, promujący wśród osób młodych możliwości które dają Fundusze Europejskie, a zwłaszcza Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Osoby, które nie ukończyły 29 roku życia mogły wziąć udział w rekrutacji do projektu unijnego, przez cały czas trwania targów odbywała się również mobilna promocja zachęcająca młode osoby do zapoznania się z możliwościami jakie daje udział w projektach finansowanych z PT POWER.

W ramach eventu na targowej scenie odbył się wykład blogerki i coacha Jadwigi Korzeniewskiej „5 nawyków, które pozwolą Ci szybciej znaleźć dobrą pracę”. Młody iluzjonista Kajetan Bielecki, prócz zabrania widzów w świat magii, dzielił się swoim doświadczeniem, jak przekuć pasję w zawód i jak robić w życiu zawodowym to co się lubi, a nie to, czego oczekują od nas inni.

Uwagę przykuwała również maszyna Goldberga czekająca w Strefie Kreatywności i Odkrywania Talentów. To kilka stanowisk, gdzie przy pomocy instruktorów chętne osoby budowały fragmenty dużej układanki, która finalnie połączona prezentowała widzom efekt domina, gdy poszczególne elementy uderzając o siebie wprowadzały w ruch kolejne. Przy wspólnej zabawie można było sprawdzić swoje kompetencje takie jak współpraca w grupie, kreatywność i komunikacja.

Popularnością cieszyły się także warsztaty prowadzone przez doradców zawodowych z Gdańskiego i Wojewódzkiego Urzędy Pracy. Uczestnicy odkrywali swoje talenty i potencjał, dowiedzieli się jak być najlepszą wersją siebie i co to znaczy savoir vivre w biznesie.

Po odwiedzeniu wszystkich stref czekała chwila relaksu w przestrzeni chill zone. Do dyspozycji odpoczywających były popularne gry, leżaki i seanse w wirtualnej rzeczywistości do której przenosiły gogle vr.

Rekordowa frekwencja na spotkaniu z pracodawcami

Podczas tegorocznych targów odbyło się także pod hasłem „Pomorskie wspiera pracodawców” spotkanie informacyjne dotyczące legalności zatrudniania cudzoziemców zorganizowane wspólnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku oraz Gdański Urząd Pracy. W tym przedostatnim już, ósmym spotkaniu w ramach tegorocznego cyklu, udział wzięło ponad 100 pracodawców. Tak duże zainteresowanie tematyką obcokrajowców na pomorskim rynku pracy pokazuje, że jest to aktualnie bardzo istotna kwestia dla naszego regionu. O tym, że pracodawcy z Gdańska i powiatu gdańskiego chętnie zatrudniają cudzoziemców, świadczy liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom, które przedsiębiorcy złożyli w 2018 roku w Gdańskim Urzędzie Pracy – około 70 tys. Jak podkreślała Katarzyna Żmudzińska, dyrektor ds. rynku pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, była to ponad połowa wszystkich oświadczeń zarejestrowanych w Pomorskiem w 2018 roku.

Tematykę rejestracji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwoleń na pracę sezonową, legalności zatrudniania i pobytu cudzoziemców, zarządzania różnorodnością kulturową w firmie oraz obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych poruszali podczas spotkania eksperci z Gdańskiego Urzędu Pracy, Modelu Integracji Imigrantów, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Pracodawcy biorący udział w wydarzeniu, mogli również dowiedzieć się, jak uzyskać wsparcie na zatrudnienie i szkolenie pracownika finansowane w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Z informacji zwrotnej przekazanej przez przedsiębiorców wynika, że spotkanie spełniało ich oczekiwania pod względem merytorycznym, a poruszane tematy okazały się istotne dla funkcjonowania ich firm. Zdecydowana większość biorących udział w spotkaniu była także zainteresowana udziałem w kolejnych tego typu wydarzeniach.

Galerie